FCS1.0-1300 Flattening Slitting Cutting Machine
Request a Quote
FCS1.0-1300 flattening slitting cutting machine is used to slit the coil and cut the coil to length.
  • Easy operation, low maintain cost
  • Higher cost performance
  • High quality with faster working speed, max speed can reach 30m/min
  • With 3 to 5 sets slitter, this machine can slit the wide width to small strips.
Specifications
Model FCS1.0-1300
Dimension 2100*2400*1500mm
Hydraulic Motor Power 7.5kW
Motor Power 3.7kW
Forming Speed 10-15m/min
Voltage 380V/50HZ/3PH
Max. Width 1300mm
Cutting Tolerance ±0.5mm within 2 meters length, ±1mm for diagonal within 2 meters length
Size of Flattening Roller 85mm, total 13pcs